MAL204835332E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 566
Würth Elektronik
In Stock: 170
TDK
Chinsan (Elite)
Nichicon
Nichicon
In Stock: 211
In Stock: 230
In Stock: 221
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL204835332E3
DigiKey Part Number
MAL204835332E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL204835332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.22 A @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
56 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C