UPW1C332MHD1TN
DigiKey Part Number
493-12280-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12280-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1C332MHD1TN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPW1C332MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.172 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C