16YXF3300MEFCGC16X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 558
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 821
Chemi-Con
In Stock: 484
Chemi-Con
In Stock: 431
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
16YXF3300MEFCGC16X25
DigiKey Part Number
16YXF3300MEFCGC16X25-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXF3300MEFCGC16X25
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YXF3300MEFCGC16X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.48 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.85 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C