16ZLG1000MEFCT810X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 344
In Stock: 234
In Stock: 810
In Stock: 622
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
CORNELL DUBILIER KNOWLES
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
16ZLG1000MEFCT810X20
DigiKey Part Number
16ZLG1000MEFCT810X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLG1000MEFCT810X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16ZLG1000MEFCT810X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.308 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.18 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C