108KXM016M
DigiKey Part Number
108KXM016M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
108KXM016M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 265.3mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.092 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
69 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
265.3mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C