MAL215035102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1.280
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
TDK
In Stock: 502
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
MAL215035102E3
DigiKey Part Number
MAL215035102E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215035102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
767 mA @ 100 Hz
Impedance
49 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C