25ZLS1000MEFC10X20
DigiKey Part Number
1189-2588-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZLS1000MEFC10X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25ZLS1000MEFC10X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.176 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.96 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C