16YXH1000MEFCT810X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 5.180
Datasheet
Direct
Würth Elektronik
In Stock: 241
Datasheet
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
16YXH1000MEFCT810X20
DigiKey Part Number
16YXH1000MEFCT810X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXH1000MEFCT810X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YXH1000MEFCT810X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
840 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C