25YXG1000MEFC10X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2.242
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 17.673
Datasheet
In Stock: 622
In Stock: 269
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 489
Chemi-Con
Chemi-Con
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
25YXG1000MEFC10X20
DigiKey Part Number
1189-25YXG1000MEFC10X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXG1000MEFC10X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXG1000MEFC10X20 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C