MAL204855102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2.247
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Rubycon
In Stock: 344
Rubycon
Würth Elektronik
In Stock: 241
Nichicon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 234
In Stock: 810
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL204855102E3
DigiKey Part Number
MAL204855102E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL204855102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 100 Hz
Impedance
140 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C