95278-101B40 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 1.299
Datasheet
Samtec Inc.
Samtec Inc.
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
95278-101B40
DigiKey Part Number
95278-101B40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-101B40
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.100" (2.54mm)