TSM-120-04-S-DV
DigiKey Part Number
TSM-120-04-S-DV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM-120-04-S-DV
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSM-120-04-S-DV Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C