Image for TSM-120-04-L-DV-A-P-TR is not available
TSM-120-04-L-DV-A-P-TR
DigiKey Part Number
TSM-120-04-L-DV-A-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM-120-04-L-DV-A-P-TR
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSM-120-04-L-DV-A-P-TR Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Features
Board Guide, Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C