Image for TSM-120-04-G-DV-A is not available
TSM-120-04-G-DV-A
DigiKey Part Number
TSM-120-04-G-DV-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM-120-04-G-DV-A
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSM-120-04-G-DV-A Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
2
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C