Image for TSM-120-04-F-DV-A-P is not available
TSM-120-04-F-DV-A-P
DigiKey Part Number
TSM-120-04-F-DV-A-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM-120-04-F-DV-A-P
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSM-120-04-F-DV-A-P Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Features
Board Guide, Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C