AC0603KRX7R7BB333 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 448
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 490
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Direct
KEMET
In Stock: 8.731
KYOCERA AVX
KEMET
In Stock: 414
TDK
TDK
In Stock: 450
0.033 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
AC0603KRX7R7BB333
DigiKey Part Number
AC0603KRX7R7BB333-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603KRX7R7BB333
Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0603KRX7R7BB333 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)