WR06X1201FTL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 44.075
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 5.000
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
TE Connectivity
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Rohm Semiconductor
In Stock: 678
1.2 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
WR06X1201FTL
DigiKey Part Number
1292-WR06X1201FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR06X1201FTL
Description
RES 1.2K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)