CRCW06031K20FKEBC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 43.679
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 44.075
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
Bourns Inc.
TE Connectivity Passive Product
TE Connectivity
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Rohm Semiconductor
In Stock: 678
YAGEO
1.2 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
CRCW06031K20FKEBC
DigiKey Part Number
CRCW06031K20FKEBC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW06031K20FKEBC
Description
RES 1.2K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW06031K20FKEBC Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)