CRGCQ0603F1K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 44.075
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 6.778
Datasheet
New Product
Image for CRGCQ0603F1K2 is not available
CRGCQ0603F1K2
DigiKey Part Number
1111-CRGCQ0603F1K2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGCQ0603F1K2
Description
CRGCQ 0603 1K2 1%
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CRGCQ0603F1K2 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)