CR0603-FX-1201EPF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 44.075
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 5.000
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
TE Connectivity
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Rohm Semiconductor
In Stock: 678
YAGEO
New at DigiKey
Image for CR0603-FX-1201EPF is not available
CR0603-FX-1201EPF
DigiKey Part Number
118-CR0603-FX-1201EPFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0603-FX-1201EPF
Description
CAP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)