TR3D685K050C0600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 1.635
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 548
Datasheet
Similar
In Stock: 94
In Stock: 285
In Stock: 0
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 543
KEMET
In Stock: 390
KEMET
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
TR3D685K050C0600
DigiKey Part Number
TR3D685K050C0600-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3D685K050C0600
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3D685K050C0600 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V