595D685X9050D2T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 548
Similar
In Stock: 94
In Stock: 285
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 820mOhm
595D685X9050D2T
DigiKey Part Number
718-595D685X9050D2TTR-ND - Tape & Reel (TR)
718-595D685X9050D2TCT-ND - Cut Tape (CT)
718-595D685X9050D2TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D685X9050D2T
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D685X9050D2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
820mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V