594D685X9050D2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 548
Similar
In Stock: 94
In Stock: 285
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 450mOhm
594D685X9050D2T
DigiKey Part Number
594D685X9050D2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
594D685X9050D2T
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
594D685X9050D2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
450mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V