173D475X9010VW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Upgrade
Similar
Direct
KEMET
KEMET
In Stock: 93
In Stock: 135
Similar
In Stock: 994
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V Axial
173D475X9010VW
DigiKey Part Number
173D475X9010VW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D475X9010VW
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D475X9010VW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
V
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V