MAL214865102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 77
Panasonic Industry
In Stock: 389
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 480
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
MAL214865102E3
DigiKey Part Number
MAL214865102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214865102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
570 mA @ 100 Hz
Impedance
180 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C