EKZH160ELL102MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKZH160ELL102MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH160ELL102MJ16S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKZH160ELL102MJ16S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
990 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C