16YXG1000MEFC10X16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 77
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 5.198
Datasheet
In Stock: 622
In Stock: 0
In Stock: 507
Würth Elektronik
In Stock: 473
Panasonic Industry
In Stock: 389
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
In Stock: 969
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
16YXG1000MEFC10X16
DigiKey Part Number
16YXG1000MEFC10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXG1000MEFC10X16
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YXG1000MEFC10X16 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C