EKYA160ELL102MJ16S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 480
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 157
Datasheet
Rubycon
In Stock: 77
Rubycon
In Stock: 5.198
In Stock: 0
In Stock: 507
Panasonic Industry
In Stock: 389
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
In Stock: 599
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EKYA160ELL102MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKYA160ELL102MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA160ELL102MJ16S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKYA160ELL102MJ16S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
780 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C