55A0111-20-1
DigiKey Part Number
55A0111-20-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-20-1
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 600V BROWN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 19/32 Brown 600V
Category
Conductor Material
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Series
Jacket (Insulation) Diameter
0.050" (1.27mm)
Packaging
Bulk
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/32
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOKUP STRND 20AWG WHT/BLK 5000'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG W/R
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK FEET
HOOK-UP STRND 20AWG 600V GRAY