55A0111-20-90
DigiKey Part Number
55A0111-20-90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-20-90
Description
HOOKUP STRND 20AWG WHT/BLK 5000'
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 19/32 White, Black Stripe 600V 5000' (1524.0m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.050" (1.27mm)
Series
Length
5000' (1524.0m)
Voltage
600V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/32
Base Product Number
Conductor Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG W/R
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK FEET
In-Stock: 19621
HOOK-UP STRND 20AWG 600V BROWN
HOOK-UP STRND 20AWG 600V GRAY