55A0111-20-92
DigiKey Part Number
55A0111-20-92-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-20-92
Description
HOOK-UP STRND 20AWG W/R
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 19/32 White, Red Stripe 600V 5000' (1524.0m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.050" (1.27mm)
Series
Length
5000' (1524.0m)
Voltage
600V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/32
Base Product Number
Conductor Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOKUP STRND 20AWG WHT/BLK 5000'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK FEET
In-Stock: 19471
HOOK-UP STRND 20AWG 600V BROWN
HOOK-UP STRND 20AWG 600V GRAY