MF-RHT1100-0-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 2.776
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bel Fuse Inc.
Littelfuse Inc.
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 11 A Ih Through Hole Radial, Disc
MF-RHT1100-0-14
DigiKey Part Number
118-MF-RHT1100-0-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RHT1100-0-14
Description
PTC 11.0A 16V RADIAL LEADED HI-T
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5.5 mOhms
Manufacturer
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
13 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
16V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
11 A
Size / Dimension
0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
20 A
Height - Seated (Max)
1.028" (26.10mm)
Current - Max
100 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)