RHEF1100
DigiKey Part Number
RHEF1100HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHEF1100
Description
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 11 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
11 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5.5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
13 mOhms
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
11 A
Height - Seated (Max)
1.028" (26.10mm)
Current - Trip (It)
20 A
Lead Spacing
0.400" (10.15mm)
Current - Max
100 A