0ZRN1100FF1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 11 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0ZRN1100FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRN1100FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRN1100FF1A
Description
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0ZRN1100FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5.5 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
13 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
16V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
11 A
Size / Dimension
0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
20 A
Height - Seated (Max)
1.028" (26.10mm)
Current - Max
100 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)