SMB10J18A-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 65.723
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 3.144
Datasheet
Littelfuse Inc.
KYOCERA AVX
Semtech Corporation
Comchip Technology
Comchip Technology
29.2V Clamp 34.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB10J18A-M3/5B
DigiKey Part Number
SMB10J18A-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J18A-M3/5B
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V