TV06B180J-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 14.814
Datasheet
YAGEO
In Stock: 815
YAGEO
In Stock: 801
29.2V Clamp 20.55A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
TV06B180J-G
DigiKey Part Number
TV06B180J-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV06B180J-G
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV06B180J-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.55A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V