RCG0402240RJNED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 185.179
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 377.105
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Bourns Inc.
TE Connectivity Passive Product
TE Connectivity
240 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
RCG0402240RJNED
DigiKey Part Number
541-RCG0402240RJNEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG0402240RJNED
Description
RES 240 OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)