CAS04F2400CT
DigiKey Part Number
4713-CAS04F2400CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-CAS04F2400CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-CAS04F2400CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS04F2400CT
Description
ANTISULF RES0402 1% 240 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)