CR0402-FX-2400GPF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 8.115
Datasheet
240 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
CR0402-FX-2400GPF
DigiKey Part Number
118-CR0402-FX-2400GPFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402-FX-2400GPF
Description
RES 0402 240R 1% 63MW TC100 LOW
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)