CW02BR2500JE70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 298
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
250 mOhms ±5% 3.75W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
CW02BR2500JE70
DigiKey Part Number
CW02BR2500JE70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW02BR2500JE70
Description
RES 0.25 OHM 3.75W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CW02BR2500JE70 Models
Features
Moisture Resistant
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)