WW3JTR250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
250 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
WW3JTR250
DigiKey Part Number
WW3JTR250-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW3JTR250
Description
RES 0.25 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WW3JTR250 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±90ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)