MAL214856102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 269
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
MAL214856102E3
DigiKey Part Number
MAL214856102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214856102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 100 Hz
Impedance
130 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C