MAL214855222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 678
In Stock: 23
Nichicon
In Stock: 756
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL214855222E3
DigiKey Part Number
MAL214855222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214855222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 100 Hz
Impedance
90 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C