16YXS2200MEFC12.5X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 765
Würth Elektronik
In Stock: 100
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 678
In Stock: 250
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
16YXS2200MEFC12.5X20
DigiKey Part Number
1189-16YXS2200MEFC12.5X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXS2200MEFC12.5X20
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.512 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.16 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C