16YXG2200MEFCG412.5X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 1.977
Datasheet
In Stock: 765
Würth Elektronik
In Stock: 100
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 678
In Stock: 250
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
16YXG2200MEFCG412.5X20
DigiKey Part Number
16YXG2200MEFCG412.5X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXG2200MEFCG412.5X20
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YXG2200MEFCG412.5X20 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C