MAL214851332E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 540
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
3300 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL214851332E3
DigiKey Part Number
MAL214851332E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214851332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.81 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
35 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C