MAL204861332E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 540
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
3300 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL204861332E3
DigiKey Part Number
MAL204861332E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL204861332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 100 Hz
Impedance
40 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C