EV1H332MNN18P1F8
DigiKey Part Number
4191-EV1H332MNN18P1F8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV1H332MNN18P1F8
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.34 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C