MAL210246222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
TDK
In Stock: 137
TDK
In Stock: 312
2200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 60mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210246222E3
DigiKey Part Number
MAL210246222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210246222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
10 A @ 100 Hz
Impedance
40 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.358" (110.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C