MAL210237222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
In Stock: 137
TDK
In Stock: 312
2200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210237222E3
DigiKey Part Number
MAL210237222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210237222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
10.1 A @ 100 Hz
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.358" (110.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C